Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

 

 

Szkolni Mistrzowie Ortografii!

W poniedziałek, 11 czerwca 2018 roku odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV – V.

W zmaganiach wzięło udział 13 uczniów z klas czwartych i piątych.

Historię hieny podróżującej po Półwyspie Apenińskim najlepiej napisały: Martyna Skiba z klasy IV b i Monika Kiryk z klasy V b. II miejsce zajął Filip Banaszek z kl. IV A, a III miejsce – Hanna Nowak z kl. IV A.

Gratulujemy mistrzom ortografii i życzymy tylko bezbłędnych prac.

Organizatorem i fundatorem nagród jest Pani Monika Orłowska.

 

 

 

Dzień Dziecka – Festyn pod hasłem „100 lat z Trójką

 

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”  – Z okazji Dnia Dziecka uczniowie SP Nr 3 mieli wiele okazji, aby w tym dniu uśmiech im z buzi nie znikał.

W związku z tym, że Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza obchodzi swoje  setne urodziny, ten ważny dzień przybrał formułę Festynu pod hasłem „100 lat z Trójką”.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły nie mogli zapomnieć o naszym patronie – Adamie Mickiewiczu. Trzyosobowe drużyny z każdej klasy miały okazję sprawdzić swoją wiedzę o życiu i twórczości tego wielkiego poety. Można też było pochwalić się swoimi zdolnościami plastycznymi i wyobraźnią ilustrując bajkę pt.: „Przyjaciele”.

Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać wspomnień naszych absolwentów, którzy tego dnia specjalnie przybyli do SP Nr3, aby porozmawiać ze swoimi młodszymi „kolegami”.

Dopisała nam pogoda, humory i energia do sprawdzenia swoich sił w grach i zabawach, w które w swoich szkolnych czasach grali nasi goście – klasy, guma, państwa – miasta, wyścigi kapsli itp.

Uczniowie jeździli gokartami, prezentowali swoje talenty artystyczne, a dzięki mapom zdrapkom mogli „wydrapać” swoje ulubione miejsce na Ziemi.

Na pełnych wrażeń uczniów czekała  słodka uczta, niespodzianki i nagrody.

Mamy nadzieję, że każde Dziecko w tym dniu czuło się wyjątkowo i miło będzie wspominać ten dzień.

 

Dzieciom życzymy, aby radość w życiu zawsze i wszędzie im towarzyszyła.

 

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

11 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł „Mistrza Poprawnej Pisowni Wyrazów Związanych  ze Zdrowiem organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 8 w Chełmie.

Naszą placówkę reprezentowali uczniowie klas czwartych i piątych: Monika Kiryk (V b), Martyna Skiba (IV b), Michał Ślusarczyk (V b).

Mamy powody do radości, ponieważ Michał zajął II miejsce i okazał się wicemistrzem ortograficznym.

Uczniów przygotowała Pani Monika Orłowska.

Gratulujemy wszystkim i życzymy kolejnych sukcesów.

 

eMO 

 

 

 "Witaj Majowa Jutrzenko"

 

Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja to jedno z ważniejszych świąt w naszej historii.

W szkole 30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy V b pod kierunkiem nauczycieli: Mariusza Kujawy i Moniki Orłowskiej. Oprócz recytacji wierszy związanych z tym świętem i prezentacji multimedialnej uroczystość wzbogaciły piosenki wykonane przez chórek szkolny (op. Joanna Jamrozińska i Elżbieta Roczon). Dekorację przygotowały panie Małgorzata Maksymiuk i Monika Trześniowska.

Uczniowie i nauczyciele poznali historię Polski „w pigułce”. Zwrócono uwagę na konieczność kultywowania ważnych uroczystości: 1 Maja, 2 Maja, 3 Maja, wywieszając flagi w kolorze biało-czerwonym.

 eMO

 

 

 

 Konkurs mitologiczny

23 kwietnia 2018 roku w szkole odbył się konkurs mitologiczny dla uczniów klas piątych. Miłośnicy i mitologii greckiej mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat bogów, zjawisk, związków frazeologicznych związanych z tym zagadnieniem.

Najlepszymi okazali się:

Aleksander Czochra kl. V a

Patryk Wójtowicz kl. V b

Mateusz Hadacz kl. V a

Organizatorem konkursu była Pani Monika Orłowska.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy serdecznie.

 eMO

 

 

 

 

 

Naukobus w "TRÓJCE"

W ramach obchodzonego w tym roku 100 - lecia Szkoły Podstawowej Nr 3, przyjeżdża do „Trójki” NAUKOBUS - to taki specjalny pojazd na usługach Centrum Nauki Kopernik.

Wizyta będzie trwała dwa dni - 26, 27.03.2018 r.

Pierwszego dnia (26.03) wystawa otwarta będzie w godz. 10:00 - 15:00 dla dzieci i młodzieży szkolnej, a w godz. 15:00 - 18:00 dla dorosłych mieszkańców naszego miasta.

Drugiego dnia (27.03) w godz. 8:00 - 14:00 z wystawy skorzystają dzieci przedszkolne.

Na wystawę składa się 15 - 18 eksponatów, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Ekspozycję obsługuje 3 edukatorów, którzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. W ciągu każdej godziny z wystawy może skorzystać 60 - 70 osób jednocześnie.

 

 

 

Akademia Młodych Naukowców

        Klasa I „a” uczestniczyła kolejny raz w zajęciach Akademii Młodych Naukowców. Uczniowie obserwowali widowiskowe eksperymenty, które dotyczyły elektrostatyki i zjawisk im towarzyszących.

Dzieci zapoznawały się z elektrycznością, a przede wszystkim z zasadami bezpiecznego korzystania i z działaniem  różnorodnych urządzeń elektrycznych. Podczas takich zajęć nauka jest ciekawa, czasem wręcz magiczna.

To bardzo ważne zajęcia, bo właśnie  w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ujawniają się uzdolnienia techniczne.Niektóre fakty naukowe wymagają jeszcze wielu lat nauki, ale już dziś budzą wiele emocji.

 D. Wowczuk

 

 

 

"100 lat z Trójką" - Dzień Otwartych Drzwi

 

    W tym roku Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza obchodzi swoje  setne urodziny. W związku z tym  3 marca 2018 r. w godz. 1000 – 1200 w budynku szkoły przy ul. Rejowieckiej 76  zorganizowany został Dzień Otwartych Drzwi pod hasłem „100 lat z Trójka”.

Przybyli na imprezę goście – przedszkolaki, uczniowie i ich rodzice mieli okazję obejrzeć przedstawienie w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Na początku dzieci dostały „Paszport Trójki”, do którego zbierały pieczątki po każdym dobrze wykonanym zadaniu, a była ich sporo. Można było zostać – historykiem, językowcem, naukowcem i sportowcem.

Na pełnych wrażeń gości czekała  słodka uczta  i niespodzianki.

Uśmiechy na twarzach wszystkich to dowód na to, że Dzień Otwartych Drzwi i towarzyszące im zajęcia podobały się przyszłym uczniom.

Mamy nadzieję, że kolejne imprezy w szkole i przedszkolu spotkają się z jeszcze większym zainteresowaniem.

KaJot

 

 

 

Poważne doświadczenia małych ludzi

       Klasa I "a" chętnie podejmuje różnorodne zadania.Jednym z nich jest badanie właściwości powietrza. Każdy wie o istnieniu tego gazu wokół nas, ale jak to pokazać udowadniając jego istnienie? Wykonywanie doświadczeń to jest sposób na zagadkowe pytania - to nauka i wspaniała zabawa.

Pierwszym etapem było potwierdzenie jego istnienia i zbadanie  podstawowych własności najbardziej istotnych dla życia na Ziemi. Czy szklanka, w której nic nie ma  jest naprawdę pusta? Jak zobaczyć ciężar powietrza?  

   Podczas wykonywania doświadczeń uczniowie  przekonali się jak bardzo ważne jest powietrze. Niedostrzegane, gdy „jest w spoczynku”, staje się groźne gdy się przemieszcza.  Co się dzieje gdy wypompujemy powietrze? Jaką siłę ma w sobie powietrze?

 D. Wowczuk

 

 

"Jasełka" dla Kombatantów

Dnia 19.01.2018 r. odbyło się spotkanie opłatkowo – noworoczne pod patronatem Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RPP i BWP w Chełmie. Gospodarzem spotkania był Prezes Koła Nr 4 porucznik w stanie spoczynku Henryk Radzikowski i Pani mgr Bożena Koniczuk Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 3 w Chełmie.

Podczas uroczystości uczniowie z klasy II i III , przygotowani przez p. Elżbietę Roczon i Nellę Kozłowską wystawili Jasełka.

Poczęstunek rozpoczął opłatkiem Proboszcz Parafii Wojskowo – Cywilnej p.w. Św. Kazimierza w Chełmnie Podpułkownik Witold Mach.

Spotkanie zakończył Zespół „Kombatant” działający przy Zarządzie Okręgowym.

H. R.

 

 

 

Dzień Patrona

Każdego roku w grudniu obchodzimy Dzień Patrona – Adama Mickiewicza. 22 grudnia 2017 roku wszystkie zespoły klasowe zorganizowały wigilie, a następnie o godzinie 11.00 udały się do sali gimnastycznej, aby obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez Panie: Nellę Kozłowską, Monikę Orłowską i Elżbietę Roczon.

Zaproszeni goście – emeryci i rodzice, nauczyciele i uczniowie na początku wysłuchali kilku utworów – kolęd w wykonaniu chórku szkolnego pod kierownictwem Pani Joanny Jamrozińskiej. Następnie uczestnicy uroczystości mogli przenieść się w czasy Adama Mickiewicza i razem z wielkim poetą odbyć podróż po miejscach związanych z naszym patronem. Obejrzeliśmy występy świtezianek, razem z koźlątkiem nie daliśmy się oszukać wilkowi z bajki A. Mickiewicza. Słuchaliśmy także piosenek o naszym patronie w wykonaniu najmłodszych uczniów. Pod koniec uroczystości zobaczyliśmy taniec – polonez w wykonaniu uczniów klasy drugiej i trzeciej oraz prezentację multimedialną (wyk. Agnieszka Bukalska) o zmarłych nauczycielach naszej szkoły. Dekorację wykonały Panie: Monika Trześniowska, Małgorzata Maksymiuk, Anna Kowalska.

Występ bardzo się wszystkim podobał, czego dowodem były wielkie brawa.

eMO

 

 

Mikołaj u najmłodszych

Mikołajki to szczególny dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Dnia 6 grudnia 2017 roku przybył do naszej szkoły Mikołaj w towarzystwie swego najwytrwalszego renifera Rudolfa.Miłych gości radośnie przywitali uczniowie z klasy pierwszej.

Dzieci śmiało podchodziły do Mikołaja i odpowiadały na jego pytania, a w zamian otrzymały słodki prezent, który wywołał uśmiech na ich twarzach.

Na koniec wizyty pierwszaki zrobiły sobie z Mikołajem i Rudolfem  pamiątkowe zdjęcia i zaprosiły go na przyszły rok.

 D. Wowczuk

 

 

 Wycieczka do Sandomierza

i Nowej Dęby

    Dnia 04.12.2017r. odbyła się wycieczka do Sandomierza oraz fabryki bombek w Nowej Dębie.

W wycieczce wzięło udział 50 uczniów klas IVc, Va, Vb oraz kilku uczniów klas 1 – 3 SP. W Sandomierzu dzieci miały możliwość zobaczenia Wąwozu Królowej Jadwigi, kościoła św. Jakuba, „Ucha Igielnego”, bazyliki katedralnej z XIV w., ratusza, Bramy Opatowskiej, Zbrojowni Rycerskiej, elementów szlaku „Śladami Ojca Mateusza”. W Nowej Dębie  zwiedzili jedyn na świecie Muzeum Bombki oraz miały możliwość uczestniczenia w warsztatach samodzielnego ozdabiania bombki, którą potem zabrały ze sobą do domu. Ponadto każde dziecko otrzymało dużą, niebieską bombkę ze swoim imieniem. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła wizyta w Zbrojowni Rycerskiej.

M. Turowska

 

 

 

 

 

 Święto Niepodległości  

     13.11.2017r. o godz. 10.45 odbyła się akademia, a właściwie koncert piosenek patriotycznych  z okazji Dnia Niepodległości, który przygotowali i uczniowie klasy VII a pod kierunkiem  B. Palenki oraz  zespół wokalny kierowany przez J. Jamrozińską. Dekorację przygotowały:  M. Trześniowska i M. Maksymiuk.

B. Palenka

 

 

 

PAPUSZA - konkurs recytatorski

Nasi uczniowie chętnie biorą udział w zawodach, konkursach, olimpiadach.

30 października 2017 roku (poniedziałek) w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie odbył się konkurs recytatorski poświęcony poezji  zapomnianej artystki pochodzenia romskiego – Papuszy.

Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice i wszystkie wróciły z nagrodami. Eliza Kamińska z kl. VII a (op. Beata Palenka) zdobyła I miejsce. Uczennice klasy V b – Zuzanna Basaj i Liwia Borowicz otrzymały wyróżnienia. Na szczególną uwagę zasługuje Amelia Kuczyńska z kl. V b, która po raz pierwszy była na takim konkursie i jej debiut okazał się wielkim sukcesem, bowiem zdobyła III miejsce. Uczennice klasy piątej były przygotowane przez Panią Monikę Orłowską.

Gratulujemy serdecznie dziewczynom i życzymy kolejnych zwycięstw. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli cieszyć się z następnych sukcesów naszych uczniów .

eMO

 

 

 

 

Czy potrafisz ratować życie?

        Przez cały październik odbywały się w naszej szkole zajęcia  pt. ”Czy potrafisz ratować życie?” Uczniowie uczyli się na manekinach Mini Anne w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Koordynatorem akcji jest p. Urszula Grzywna, nauczyciel wychowania  fizycznego i nauczyciel ratownik WOŚP oraz nauczyciele wychowania  fizycznego naszej szkoły

 U. G.

 

 

 Umiem pływać

W bieżącym roku klasa III a bierze udział w zajęciach nauki pływania realizowanych w Chełmskim Parku Wodnym w ramach Powszechnej Nauki Pływania ,,Umiem pływać”.

Zajęcia  zorganizowało TKKF przy współpracy Urzędu Miasta Chełm. Instruktorem jest p. Łukasz a opiekunem grupy p. Urszula Grzywna nauczyciel wychowania  fizycznego z naszej szkoły.

U. G. 

 

 

Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami

    24 października 2017 roku odbyło się uroczyste ślubowanie. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności przed rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Zadaniem uczniów było zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań zadawanych przez koleżanki z siódmej klasy.
    W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Bożena Koniczuk dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów.

   Nadszedł czas na serdeczne życzenia i wręczanie  pamiątkowych dyplomów oraz ozdobnych tarcz. Miłym zakończeniem tej uroczystości były wspólne fotografie.

Dorota Wowczuk

 

 

 

Dzień  Edukacji  Narodowej

Górnicy, stoczniowcy mają swoje święto, zwane Dniem Górnika, czy Dniem Stoczniowca. Nauczyciele obchodzą Dzień Edukacji Narodowej.

Ponieważ w tym roku to święto wypadło w sobotę, w ZSP 3 w Chełmie uroczystość odbyła się 13.10.2017 r. (w piątek).

Podobnie jak w latach poprzednich organizatorki (p. Nella Kozłowska, p. Monika Orłowska i p. Elżbieta Roczon) położyły nacisk na zabawę, rozrywkę i śmiech. Po części oficjalnej, w trakcie której dyrektor Pani Bożena Koniczuk wręczyła nagrody wyróżniającym się w pracy nauczycielom i pracownikom obsługi, rozpoczęła się część artystyczna, w której udział wzięli uczniowie z klas: II a, III a, III b, V b, VI a, VII a. Oprócz piosenek w wykonaniu najmłodszych była scenka kabaretowa odegrana przez nauczycieli, nauka tańca współczesnego, konkurs pięknego rysowania kwiatków, czy prezentacja multimedialna skierowana do nauczycieli – emerytów.

Po minach i zachowaniu uczestników widać było, że bardzo dobrze się bawili.

Organizatorki składają wszystkim pracownikom oświaty samych sukcesów na polu zawodowym, uśmiechu na co dzień i satysfakcji z wykonywanej pracy.

 eMO

 

 

 

    Wyjście do parku

 Złota polska jesień była wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła ona uczniów  z klasy I a  do wycieczki do Parku Miejskiego. Park  jest ozdobą naszego miasta, gdzie można odpocząć, dotlenić się i na pewno miło spędzić czas.

   Dzieci podziwiały paletę barw jesiennych i  próbowały określać kolory. Jesienne drzewa stały się jedyną w swoim rodzaju skarbnicą przyrody.  Rozpoznawanie  gatunków drzew,  ich owoców i liści było zabawą i okazją do nauki. Była też chwila na spotkanie z historią.

Dorota Wowczuk

 

 

 

     Nasi uczniowie doskonale rozpoznają grzyby

W piątek, 6 października uczniowie klasy VI a uczestniczyli w bardzo ciekawym projekcie zorganizowanym przez Sanepid Chełm: „Poznaj grzyby, a unikniesz zatrucia”.

„Młodzi grzybiarze” poznali  gatunki grzybów jadalnych i trujących, znaczenie grzybów oraz niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą spożywanie grzybów trujących.

Każdy uczestnik mógł dotknąć  i porównać  naturalne grzyby  wyeksponowane w runie leśnym .

  Dorota Augustyniak

 

 

„Wspomnienia siatkówką malowane”

    

19 września uczniowie klasy VI a brali udział w spotkaniu  z reprezentantem Polski w siatkówce Marcinem Prusem.

Pan Marcin opowiadał młodzieży o  drodze do sukcesu i  przekonywał naszych młodych sportowców,  że wytrwałość , sumienność  i ciężka praca prowadzą do spełnienia  marzeń. Uczniowie obserwowali zajęcia sportowe prowadzone przez naszego mistrza świata.

Na zakończenie zostały rozdane autografy i zrobione pamiątkowe zdjęcia.

 Dorota Augustyniak

 

 

 

Sprzątanie świata

    15 września uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3, jak co roku, wzięli udział w  ekologicznej akcji Sprzątanie Świata. Młodzież  sprzątała teren  wokół szkoły oraz  rejon ulicy Rejowieckiej.

Cała społeczność szkolna dba o czystość miasta i wdraża  zachowania ekologiczne.

Udział w Akcji Sprzątanie świata we wrześniu i Sprzątanie Chełma  w kwietniu należą już do tradycji szkoły.

 Dorota Augustyniak

 

 

 

 

UWAGA, UWAGA!!!

Trzy dzwonki oznajmiły,że zaczęła się akcja ewakuacyjna.

        15 września (piątek) w szkole miała miejsce próbna ewakuacja. Pod bacznym okiem strażaków wszystkie dzieci, młodzież i dorośli mieli w jak najkrótszym czasie opuścić budynek i zgromadzić się na boisku przed szkołą.

Dzięki sprawnej organizacji i opiece nauczycieli próbna akcja ewakuacyjna przebiegła bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że w szkole i w przedszkolu będą się odbywały tylko takie próbne ewakuacje.

Osobom biorącym udział w ewakuacji dziękujemy za szybkie i sprawne przeprowadzenie akcji.

eMO

 

 

 

 

Zaczynamy!!!

No i ruszyliśmy pełną parą. Wyjątkowo w tym roku rozpoczęliśmy nasze spotkanie ze szkołą 4 września.

Z tej okazji nie tylko wysłuchaliśmy życzeń Pani Dyrektor Alicji Grzywacz, ale obejrzeliśmy część artystyczną w wykonaniu uczennic klasy V b, VI a i VII a przygotowanych przez polonistkę Panią Monikę Orłowską. Były wiersze o II wojnie światowej, teksty o współczesnej szkole i zabawne rady, jak „przetrwać” w szkole dziesięć miesięcy.

Ten rok jest wyjątkowy, bo po raz pierwszy uczniowie najstarszej klasy nie odeszli do gimnazjum, tylko zostali u nas i dlatego mamy klasy siódme.

Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów w nauce i satysfakcji ze zdobywanej wiedzy.

eMO

 

 

 

 

Czwartek  19.10.17

1.    Zupa szczawiowa- 300ml

2.    Chleb- 50g

3.    Kotlet rybny - 90g

4.    Ziemniaki - 195g

5.    Surówka z warzywa mieszanych- 80g

6.    Kompot wieloowocowy- 150 ml

7.    Alergeny- 1, 3, 4, 7, 9

 

 

 

 

 

Piątek 20.10.17

1.Zupa ogórkowa -300ml

2.Chleb-50g

3.Pierogi ruskie ze śmietaną- 250g

4.mandarynka- 1szt

5.Kompot wieloowocowy- 150ml

6.Alergeny – 1, 7, 9